Przez stulecia ludzkie ciało stanowiło obiekt zainteresowania artystów, stając się głównym tematem, inspiracją czy też punktem odniesienia artystycznych dokonań. Jednakże dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku dokonała się radykalna zmiana podejścia do zagadnienia cielesności w sztuce, która wynikała przede wszystkim z nowo nabytej świadomości, że ciało samo w sobie może być traktowane jako istotny nośnik treści, a sztuka (tzw. body art) może stanowić istotny bodziec do refleksji na temat zakorzenionego
w kulturze stosunku człowieka do jego ciała.

Przeniesienie w latach sześćdziesiątych akcentu z ciała jako tematu na ciało jako centralny obszar działań twórczych przyczyniło się do rozwoju sztuki tatuowania. Ówcześnie na rynku istnieje bardzo wiele wzorów tatuaży (w tym np. bardzo popularne znaki chińskie, tribale czy motywy kwiatowe). W ogromnym tempie wzrasta liczba wielbicieli znaków graficznych wykonywanych na ciele. W zdecydowanej większości przypadków, tatuaże są wykonywane na ciele na stałe, jednakże osoby, które nie są zdecydowane na aż tak radykalną zmianę w ich życiu, mogą zdecydować się na wykonaniu tatuażu „czasowego”, na próbę, który może utrzymywać się na ciele od kilku miesięcy do kilku lat. Ponadto, inną możliwością dla takich osób jest zrobienie sobie tatuażu z henny. Każda osoba, decydująca się na wytatuowanie własnego ciała, powinna sobie doskonale zdawać sprawę z faktu, że nawet permanentne tatuaże nie utrzymują się na ciele wieczne (związane jest to przede wszystkim z wchłanianiem się barwnika przez skórę).

Tytuł może być mylący, ponieważ tatuaże same w sobie nie są niebezpieczne, ale niewłaściwe przeprowadzanie ich może być tragiczne w skutkach w tym nawet śmiertelne gdyż istnieje ryzyko zarażenia wirusem HIV. Jak uniknąć ryzyka związanego z tatuażami? Podobnie jak z seksem najłatwiej uniknąć zagrożenia poprzez nie robienie ich wcale, ale to był na szczęście żart. Najważniejsza zasadą przy robieniu tatuaży jest robienie ich w odpowiednich do tego miejscach, zasada wydaje się bardzo prosta i wręcz naturalna, ale niestety najwięcej powikłań z tatuażami powstaje na skutek robienia ich przez amatorów, w nieprofesjonalnych, często również niehigienicznych warunkach. Robienie tatuaży to delikatna sprawa, dlatego że dostajemy się pod skore, do krwi i wszystkie narzędzia stosowane powinny być wysterylizowane a igły jednorazowe.

Tagi dodane do tego wpisu przez autora bloga: , ,