Wielki powrót tatuaży

Kiedyś kojarzyły się tylko z podejrzanymi typkami z więzienia, teraz wkraczają na salony. Tatuaże mają teraz wszyscy – zarówno zwykli ludzie, jak i gwiazdy. Sztuka nakłuwania skóry i wprowadzania pod nią pigmentu jest znana od bardzo dawna, jednak przez wiele lat była popularna tylko w określonych środowiskach. Sam tatuaż wywodzi się z kultury polinezyjskiej, ale tworzony i znany był także przez wiele innych ludów. Tatuowali się wtedy wyłącznie wojownicy lub zasłużeni w grupie mężczyźni, dlatego później rysunki na ciele stały się swoistego rodzaju znakiem rozpoznawczym. W dzisiejszych czasach powoli odchodzimy od negatywnego stereotypu wytatuowanego przestępcy z półświatka, a same tatuaże są popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Także tematyka tatuażu uległa zmianie – obecnie nie ma żadnych ograniczeń w wyborze wzorów czy kolorów, granicą jest nasza wyobraźnia i to właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na te permanentne rysunki. Dzięki nim można bowiem wyrazić swoją osobowość, poglądy czy gust. Sam tatuaż jest także pewnego rodzaju sztuką. Jeśli jest prawidłowo i dokładnie wykonany, to może stać się prawdziwym dziełem, dlatego obecnie tatuażom nie odmawia się estetyki, chociaż, jak wiadomo, każdy lubi co innego. Niektórym podobają się małe jednokolorowe rysunki umieszczone w dyskretnych miejscach, z kolei inni lubią duże powierzchniowo i kolorowe malowidła, którymi czasami pokrywają całe swoje ciała. Jeśli chodzi o wzory, to mamy właściwie trzy wyjścia: możemy wybrać coś z katalogów studiów tatuażu, sami wykonać schemat lub poprosić o jego narysowanie doświadczonego tatuażystę. Popularności tej sztuki sprzyja także jej szeroka dostępność.

W każdym większym mieście działa jakieś studio tatuażu, a ceny ich wykonania nie są zbyt duże – mały jednokolorowy tatuaż wykonamy już od stu złotych, ale ich wielbiciele mogą jednak wydać na nie cały majątek. Jeśli sami chcielibyśmy posiadać taki podskórny rysunek, to nie zapominajmy, że jest on pamiątką na całe nasze życie.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wykonanie tatuażu

Decyzja o wykonaniu prawdziwego tatuażu, który na stałe będzie zdobił ludzie ciało, wymaga rozważenia wszystkich argumentów za i przeciw, gdyż jest to postanowienie na całe życie. Nawet w dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju medycyny i techniki, pozycie się tatuażu jest związane z ogromnym bólem i ryzykiem. Należy ponadto pamiętać, że tatuaże nigdy nie będą wyglądały perfekcyjnie (tak, jak zostały wykonane). Wiąże się to
z wchłanianiem się przez skórę barwnika oraz zmianami zachodzącymi w rozciągłości skóry, które powodują nieznaczne zniekształcenia oraz z procesem starzenia. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu tatuażu, najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady u lekarza-specjalisty, który będzie mógł, po przeprowadzeniu wywiadu, doradzić danej osobie, w którym miejscu na ciele najlepiej zrobić sobie tatuaż. „Małe dzieła sztuki”, o czym należy pamiętać, powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych tatuażystów, ponieważ w wielu przypadkach zabiegowi temu mogą towarzyszyć różnorodne problemy i powikłania skórne. Dlatego też, wybierając miejsce, w którym ma zostać wykonany nasz tatuaż, trzeba przede wszystkim sprawdzić warunki higieniczne oraz stan używanych akcesoriów, które będą miały kontakt ze skórą (sprzęt i barwniki). Ponadto trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że podczas zabiegu istnieje niebezpieczeństwo zakażenia groźnymi wirusami (w tym wirusami HIV i HCV). Jest to bezpośrednio powiązane
z ingerencją narzędziami mechanicznymi w skórę. Osoba przeprowadzająca zabieg powinno założyć chirurgiczne rękawiczki( również jednorazowe), aby zminimalizować ryzyko infekcji. Dlatego proszę was uważajcie gdzie robicie tatuaże, jeśli salon i jego właściciel nie budzą zaufania porostu wyjdźcie, jest dużo porządnych salonów tatuaży, którym można zaufać. Tak więc jak widać warto jest zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, kiedy będziemy decydowali się na wykonanie sobie tatuażu. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Tatuaż zdobi mnie

Tatuaże powstają na ludzkiej skórze za pomocą specjalnego barwnika wszczepianego przy użyciu igły. Tatuowanie znane jest już ze starożytności (zakaz tatuowania ciała przez ludzi można znaleźć np. w Pięcioksięgu). Sam wyraz „tatuaż” wywodzi się z samoańskiego tatau, słowa zapisanego przez osiemnastowiecznych podróżników. Co ciekawe, do wykonywanie tatuaży w odległych czasach (w kulturach polinezyjskich) były uprawnione jedynie osoby, które ówcześnie zabiły wroga i zdobycie jego głowy.

Wykonanie tatuażu było zatem traktowane jako swoistego rodzaju nagroda, uhonorowanie bohaterskiego czynu. Przez wieki tatuaże coś dostępnego jedynie subkulturze więziennej (w świadomości starszych pokoleń takie myślenie występuje także dzisiaj). Sądy tego rodzaju swoje korzenie znajdują
w tradycjach wschodnich, według których wytatuowane ciało świadczyło o przynależności do grupy mafijnej.

W dzisiejszych czasach, kiedy dostępnych jest coraz więcej wzorów tatuaży, rośnie liczba ich wielbicieli. Jednakże, należy sobie zdać sprawę z tego, że tatuaże, poza ładnym wyglądem, mogą nieść ze sobą dużo ryzyka (z których najważniejszym jest ryzyko utraty zdrowia i zakażenia wirusami typu HIV czy HCV). W dobie mody na tatuaże istnieje coraz więcej ich rodzajów: te wykonywane są na stałe, tatuaże „czasowe”, które utrzymują się na ciele do kilku oraz tatuaże wykonywane z henny (znikające z ciała po około trzech tygodniach). Należy jednakże podkreślić, że tatuaże powinny wykonywać jedynie osoby doświadczone i wykwalifikowane.

Taki system rozpowszechnił się najbardziej w Polinezji, ale tatuaże były znane również w innych częściach starożytnego świata.

Ale wróćmy do dzisiejszych czasów, gdzie tatuaże, mimo,że wciąż przez wielu negatywnie oceniane, nie są już kojarzone wyłącznie ze złem i dzikością i coraz więcej osób robić sobie malutkie niewidoczne ozdoby.

Moda wraca

Kiedyś kojarzyły się tylko z podejrzanymi typkami z więzienia, teraz wkraczają na salony. Tatuaże mają teraz wszyscy – zarówno zwykli ludzie, jak i gwiazdy. Sztuka nakłuwania skóry i wprowadzania pod nią pigmentu jest znana od bardzo dawna, jednak przez wiele lat była popularna tylko w określonych środowiskach. Sam tatuaż wywodzi się z kultury polinezyjskiej, ale tworzony i znany był także przez wiele innych ludów. Tatuowali się wtedy wyłącznie wojownicy lub zasłużeni w grupie mężczyźni, dlatego później rysunki na ciele stały się swoistego rodzaju znakiem rozpoznawczym. W dzisiejszych czasach powoli odchodzimy od negatywnego stereotypu wytatuowanego przestępcy z półświatka, a same tatuaże są popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Także tematyka tatuażu uległa zmianie – obecnie nie ma żadnych ograniczeń w wyborze wzorów czy kolorów, granicą jest nasza wyobraźnia i to właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na te permanentne rysunki. Dzięki nim można bowiem wyrazić swoją osobowość, poglądy czy gust. Sam tatuaż jest także pewnego rodzaju sztuką. Jeśli jest prawidłowo i dokładnie wykonany, to może stać się prawdziwym dziełem, dlatego obecnie tatuażom nie odmawia się estetyki, chociaż, jak wiadomo, każdy lubi co innego. Niektórym podobają się małe jednokolorowe rysunki umieszczone w dyskretnych miejscach, z kolei inni lubią duże powierzchniowo i kolorowe malowidła, którymi czasami pokrywają całe swoje ciała.

Jeśli chodzi o wzory, to mamy właściwie trzy wyjścia: możemy wybrać coś z katalogów studiów tatuażu, sami wykonać schemat lub poprosić o jego narysowanie doświadczonego tatuażystę. Popularności tej sztuki sprzyja także jej szeroka dostępność. W każdym większym mieście działa jakieś studio tatuażu, a ceny ich wykonania nie są zbyt duże – mały jednokolorowy tatuaż wykonamy już od stu złotych, ale ich wielbiciele mogą jednak wydać na nie cały majątek. Jeśli sami chcielibyśmy posiadać taki podskórny rysunek, to nie zapominajmy, że jest on pamiątką na całe nasze życie.