Tatuaże a zdrowie

Zrobienie sobie tatuażu to nie tylko ciekawe doświadczenie, dzięki któremu możemy stać się właścicielami przepięknych rysunków na swoim ciele. Ta czynność wiąże się także z możliwością pewnych komplikacji zdrowotnych, dlatego przed zdecydowaniem się na taką ozdobę, powinniśmy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe następstwa wynikające z charakteru tego działania. Wprowadzanie pigmentów pod skórę odbywa się przy pomocy specjalnej elektrycznej maszynki z automatyczną igłą. Z dużą szybkością wbija ona pod skórę małe kropelki barwnika. Niektórzy mówią, że jest to metoda dość bolesna, ale wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Żeby cała czynność nie stanowiła zagrożenia dla naszego zdrowia, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące sprawy. Igły w maszynce powinny być jednorazowe, podobnie pojemniczki na tusz powinny być czyste, ponieważ również mogą zbierać się w nich wirusy oraz bakterie. Tatuażysta powinien w trakcie wykonywania rysunku nosić jednorazowe rękawiczki, a jego otoczenie powinno być sterylnie czyste. Zanim wykonamy rysunek, powinniśmy wykonać małą próbę, wtedy zobaczymy reakcję naszej skóry na wkłucia i barwnik (czasami zdarzają się uczulenia). Jakie konsekwencje może mieć dla naszego zdrowia tatuaż? Przede wszystkim od razu po jego zrobieniu mogą pojawić się na skórze małe strupki, które po paru dniach odpadają.

Przez ten czas należy chronić tatuaż przed uszkodzeniami i wodą. Po zagojeniu się rany możemy zaopatrzyć się w specjalne kremy do pielęgnacji tatuaży, sprawią one, że skóra szybko się zregeneruje, a tatuaż będzie wyglądał ładnie przez długi czas. Jeśli jednak tatuażysta nie był doświadczony, jego niewprawny rysunek może doprowadzić do poważniejszych komplikacji dermatologicznych, na przykład rana nie będzie chciała się zagoić lub pojawią się blizny i zakażenia. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sama czynność wprowadzania igły pod skórę niesie ze sobą ryzyko infekcji groźnymi wirusami. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie danego studia, przed skorzystaniem z jego oferty.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wykonanie tatuażu

Decyzja o wykonaniu prawdziwego tatuażu, który na stałe będzie zdobił ludzie ciało, wymaga rozważenia wszystkich argumentów za i przeciw, gdyż jest to postanowienie na całe życie. Nawet w dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju medycyny i techniki, pozycie się tatuażu jest związane z ogromnym bólem i ryzykiem. Należy ponadto pamiętać, że tatuaże nigdy nie będą wyglądały perfekcyjnie (tak, jak zostały wykonane). Wiąże się to
z wchłanianiem się przez skórę barwnika oraz zmianami zachodzącymi w rozciągłości skóry, które powodują nieznaczne zniekształcenia oraz z procesem starzenia. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu tatuażu, najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady u lekarza-specjalisty, który będzie mógł, po przeprowadzeniu wywiadu, doradzić danej osobie, w którym miejscu na ciele najlepiej zrobić sobie tatuaż. „Małe dzieła sztuki”, o czym należy pamiętać, powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych tatuażystów, ponieważ w wielu przypadkach zabiegowi temu mogą towarzyszyć różnorodne problemy i powikłania skórne. Dlatego też, wybierając miejsce, w którym ma zostać wykonany nasz tatuaż, trzeba przede wszystkim sprawdzić warunki higieniczne oraz stan używanych akcesoriów, które będą miały kontakt ze skórą (sprzęt i barwniki). Ponadto trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że podczas zabiegu istnieje niebezpieczeństwo zakażenia groźnymi wirusami (w tym wirusami HIV i HCV). Jest to bezpośrednio powiązane
z ingerencją narzędziami mechanicznymi w skórę. Osoba przeprowadzająca zabieg powinno założyć chirurgiczne rękawiczki( również jednorazowe), aby zminimalizować ryzyko infekcji. Dlatego proszę was uważajcie gdzie robicie tatuaże, jeśli salon i jego właściciel nie budzą zaufania porostu wyjdźcie, jest dużo porządnych salonów tatuaży, którym można zaufać. Tak więc jak widać warto jest zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, kiedy będziemy decydowali się na wykonanie sobie tatuażu. Przezorny zawsze ubezpieczony.