Tatuaże więzienne można podzielić na trzy grupy: znaki dobrowolne, których wykonanie jest spowodowane pragnieniem posiadania tatuażu, tatuaże-symbole oraz te, które oznaczają więzienną hierarchię. Tatuaże wykonywane dobrowolne przedstawiają przede wszystkim znaki związane z profesjami przestępczymi (np. kropka oznacza fach złodziejski, strzałka – kieszonkowca, klucz przekreślony krzyżykiem – włamywacza, a znak dolara jest znakiem handlarza obcą walutą). Znaki tego typu najczęściej są tatuowane na prawej dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Taka ich lokalizacja podyktowana jest potrzebą wzajemnej prezentacji podczas powitalnego podawania ręki.)

Tatuaże-symbole stanowią w dzisiejszych czasach największą grupę wśród zdobień powstających w zakładach karnych (zaliczamy do nich m.in.: węża – symbol zemsty, węża z koroną w głowie – symbol dokonanej zemsty oraz głowę kobiety oplecioną przez węża, która oznacza rozbudowany symbol zemsty). Ponadto, więźniowie tatuują sobie symbole, które mają głębsze znaczenie (np. ręka zakuta w zerwane kajdany ze sztyletem w dłoni symbolizuje ucieczkę w celu dokonania zemsty, a czarna róża z kolcami – gotowość dokonania zemsty, nawet za cenę cierpień). Większość tatuaży pełni funkcję odstraszającą, budzącą lęk i grozę. Ponadto, część tatuaży ma za zadanie symbolizować więzienne męczeństwo. Coraz częściej pojawiają się także tatuaże o tematyce erotycznej.

Ostatnia grupa tatuaży więziennych nawiązuje do hierarchii (są to tzw. pagony,
w których każda belka oznacza rok, a gwiazdka trzy lata, przy czym gwiazdki pełne oznaczają lata odsiedziane, a puste – lata, które zostały do końca wyroku). Generalnie należy pamiętać że w więzieniu panuje zupełnie inny system i tam każdy praktycznie tatuaż ma jakieś znaczenie i to wielokrotnie za pomocą tatuażów oznacza się za co konkretna osoba siedziała w więzieniu. To właśnie przez tego rodzaju oznaczenia, pozycja tatuażu i jego odbieranie w społeczeństwie jest takie a nie inne. Trudno jest walczyć ze stereotypami.

Tagi dodane do tego wpisu przez autora bloga: , ,