Dlaczego tatuaż?

Ludzie, którzy zdecydowali się na tatuaż, często są pytani o przyczyny, które wpłynęły na decyzję o wykonaniu trwałego rysunku na ciele. Większość osób, odpowiadając na pytania tego typu, najczęściej wskazuje aktualnie obowiązujące trendy w modzie (które, co należy podkreślić, niestety szybko mijają). Inni, chcący wyróżniać się z tłumu, podkreślają przede wszystkim chęć ozdobienia ciała czymś innym niż kolczykami lub biżuterią, na którą nierzadko muszą wydawać niebotyczne kwoty. Zdarzają się również osoby, które poprzez wykonanie na swoim ciele, według nich pięknego ozdobnika, chcą zamanifestować swą przynależność do jakiejś grupy społecznej (wybierają oni wtedy symbol charakterystyczny dla danej subkultury) lub własnych poglądów czy przekonań (stawiają wtedy na podobne symbole lub napisy). Zdarza się również i tak, że ludzie decydują się na wykonanie niewielkiego ozdobnika swojego ciała ze względu na wpływ znajomych lub rówieśników, nierzadko zazdroszcząc im odwagi (wszakże należy pamiętać o tym, że wykonanie tatuażu niesie ze sobą ryzyko bólu i powikłań). Bywa i tak, że osoby zakochane uważają tatuaż za sposób wyrażania miłości (wówczas tatuowane są na ciele imiona ukochanych osób lub serduszka).

Wiele z tych przyczyn bywa jednak bardzo ryzykownych, wszakże moda może przeminąć a człowiek może przestać kochać drugą osobę. Wtedy tatuaże tracą na swojej wartości, przestają się podobać ich właścicielom, którzy chcą się ich pozbyć (coraz częściej wykonując w ich miejscu inny tatuaż). Najbardziej znanym z ludzi z pop kultury, który w miejsce starego tatuażu wykonał nowy jest Radosław Majdan, były bramkarz reprezantacji Polski jak i również mąż naszej najbardziej znanej piosenkarki Dody. Miał on wytatuowaną podobiznę swojej ówczesnej żony, jednak po rozwodzie przerobił ją na Indianina. Więc jak widać wcale nie potrzeba usuwania tatuażu aby skutecznie go zmienić lub odwrócić całkowicie jego znaczenia. Z każdej sytuacji są dwa wyjścia, no czasami nawet więcej.

Tatuaż… i co dalej?

Gdy już człowiek zdecyduje się na wykonanie tatuażu, musi szczególnie dbać o swoją skórę. Najczęściej, tuż po wykonaniu tatuażu, na skórę nakładany jest bandaż, którego zadaniem jest ochrona rany (czyli miejsca, w którym znajduje się tatuaż) przed bakteriami. Każdy, kto decyduje się na tatuaż, musi pamiętać, że naskórek jest bardzo wrażliwym miejscem na ciele, wręcz idealnym dla rozwoju bakterii i infekcji. Dlatego też zaleca się pozostawienie bandażu na tatuażu przez co najmniej kilka godzin (wyjątkiem jest jedynie przykrycie tatuażu folią samo-przylegającą – jest to bardzo szkodliwe dla tatuażu, dlatego też powinno zostać niezwłocznie usunięte).

Następnie, po usunięciu bandażu, w celu przemycia rany powinno używać się letniej wody i łagodnego, antybakteryjnego mydła. Coraz częściej pracownicy salonów tatuażu zalecają używanie różnego rodzaju specyfików (w tym maści antybakteryjnych) w celu utrzymania swoich małych dzieł sztuki w czystości. Istotnym jest także zwracanie uwagi na to, by do okolic miejsca, w którym wykonany został tatuaż, przez okres 2-3 tygodni, nie dostawało się mydło oraz szampon. Ponadto, osoba, której wykonano tatuaż, powinna na jakiś czas wstrzymać się z kąpielami w wodzie morskiej oraz chlorowanej (długie kąpiele w wannie również są zakazane). W okresie letnim wytatuowana osoba powinna w szczególny sposób chronić swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym, które bardzo szybko może zniszczyć nawet najlepiej wykonany tatuaż. Dlatego też takim osobom używanie kremów, zawierającym, co najmniej filtr 30 SPF. Zabezpieczenie tatuażu jest bardzo ważne, zwłaszcza w początkowych okresach po jego wykonaniu jak i również przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych. Niezmiernie ważne jest to żeby podczas opalania tatuaż był nasmarowany specyfikami. Pomagają one zabezpieczyć naszą skórę a co za tym idzie również i nasze zdrowie przed niepożądanymi działaniami. Tak wiec pamiętajmy o zabezpieczeniu skóry.

Tatuaże intymne

Tatuaże wykonywane w miejscach intymnych są specjalnym, coraz bardziej popularnym, rodzajem tatuaży. Tego rodzaju tatuaże najczęściej wykonują kobiety, ponieważ uważają, że tego typu ozdoba intryguje i prowokuje mężczyzn. Zanim jednak człowiek zdecyduje się na tego typu tatuaż, powinien dokładnie zastanowić się nad miejscem jego wykonania oraz wzorem, jaki będzie ozdabiał jego ciało (przeważnie są to imiona ukochanych osób czy też wzory nawiązujące do tematyki seksu). Należy pamiętać, że na rynku istnieje bogata oferta wzorów tatuaży (co więcej, wciąż pojawiają się nowe, często tworzone przez samych klientów).

Interesujące jest jednak to, że nie wszyscy inspirują się panującymi trendami w modzie, najczęściej zapoczątkowanymi przez gwiazdy show-biznesu. Pomysł na wzór, w dużej mierze, zależy od osobowości i cech charakteru danej osoby. Większość wzorów powstaje także pod wpływem chwili. Okazuje się, że wybór miejsca na tatuaż ma ogromne znaczenie. Niektórzy ludzie pragną „pochwalić się” świetnie wykonanym (a często i wymyślonym przez siebie) wzorem, poprzez umieszczenie go na rękach, karku czy lędźwiach. Jednak zdecydowana większość tatuuje swoje ciało przede wszystkim tylko dla siebie. Wybierając tatuaż intymny, kobiety zaznaczają, że chcą, by był on pewną tajemnicą, dostępną tylko dla wybranych przez nie samych mężczyzn. Bywa i tak, że mężczyźni również decydują się na wykonanie tatuażu intymnego. Zdarza się to jednak zdecydowanie rzadziej niż w przypadku kobiet, ponieważ wykonanie takiego tatuażu sprawia ogromny ból. Ostatnio widziałem śmieszne zdjęcie, które przedstawiało właśnie intymny tatuaż. Było to podbrzusze kobiety, miała wytatuowaną twarz starszego mężczyzn a z jej włosów łonowych układała się jego broda. Należy w tym miejscu pochwalić autora i pomysłodawcę takiego tatuażu, ponieważ prezentował się on wyśmienicie i był bardzo humorystyczny. Tego rodzaju tatuaż intymny zdecydowanie mi się podoba i podczas pierwszego zbliżenia możemy się świetnie usmiać. No cóż. Pomysłowość to bardzo cenna sprawa.

Co tak naprawdę oznacza tatuaż więzienny?

Tatuaże więzienne można podzielić na trzy grupy: znaki dobrowolne, których wykonanie jest spowodowane pragnieniem posiadania tatuażu, tatuaże-symbole oraz te, które oznaczają więzienną hierarchię. Tatuaże wykonywane dobrowolne przedstawiają przede wszystkim znaki związane z profesjami przestępczymi (np. kropka oznacza fach złodziejski, strzałka – kieszonkowca, klucz przekreślony krzyżykiem – włamywacza, a znak dolara jest znakiem handlarza obcą walutą). Znaki tego typu najczęściej są tatuowane na prawej dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Taka ich lokalizacja podyktowana jest potrzebą wzajemnej prezentacji podczas powitalnego podawania ręki.)

Tatuaże-symbole stanowią w dzisiejszych czasach największą grupę wśród zdobień powstających w zakładach karnych (zaliczamy do nich m.in.: węża – symbol zemsty, węża z koroną w głowie – symbol dokonanej zemsty oraz głowę kobiety oplecioną przez węża, która oznacza rozbudowany symbol zemsty). Ponadto, więźniowie tatuują sobie symbole, które mają głębsze znaczenie (np. ręka zakuta w zerwane kajdany ze sztyletem w dłoni symbolizuje ucieczkę w celu dokonania zemsty, a czarna róża z kolcami – gotowość dokonania zemsty, nawet za cenę cierpień). Większość tatuaży pełni funkcję odstraszającą, budzącą lęk i grozę. Ponadto, część tatuaży ma za zadanie symbolizować więzienne męczeństwo. Coraz częściej pojawiają się także tatuaże o tematyce erotycznej.

Ostatnia grupa tatuaży więziennych nawiązuje do hierarchii (są to tzw. pagony,
w których każda belka oznacza rok, a gwiazdka trzy lata, przy czym gwiazdki pełne oznaczają lata odsiedziane, a puste – lata, które zostały do końca wyroku). Generalnie należy pamiętać że w więzieniu panuje zupełnie inny system i tam każdy praktycznie tatuaż ma jakieś znaczenie i to wielokrotnie za pomocą tatuażów oznacza się za co konkretna osoba siedziała w więzieniu. To właśnie przez tego rodzaju oznaczenia, pozycja tatuażu i jego odbieranie w społeczeństwie jest takie a nie inne. Trudno jest walczyć ze stereotypami.

Być jak gwiazda…

Tatuaż staje się coraz bardziej popularną formom wyrażania swego wnętrza. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wykonanie tatuażu zainspirowanego obecnie panującą modą, nawiązując często do tatuaży, które mają na swoim ciele popularne gwiazdy (bokserzy, muzycy, sportowcy, prezenterzy, aktorzy). Gdy już człowiek decyduje się na tatuaż, nie powinien spieszyć się z wyborem wzoru i miejsca. Ponadto powinien pamiętać, że wykonany przez niego tatuaż zostanie na ciele do końca życia.

Co więcej, musi on zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłości może żałować tego wyboru. Należy także zdawać sobie sprawę
z tego, że nie każdy człowiek jest wyrozumiały i nie jest w stanie zaakceptować tatuaż
w widocznym miejscu (z tego względu osoby wytatuowane nierzadko mogą mieć trudności ze znalezieniem dobrze płatnej i odpowiadającej im pracy). Jeśli już ktoś jest w pełni zdecydowany na wykonanie tatuażu oraz gdy znalazł odpowiedni dla siebie wzór, powinien znaleźć odpowiednie miejsce, w którym tatuaż zostanie wykonany. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług renomowanego studia tatuażu i nie uleganie tanim cenom, które są najczęściej proponowane przez tzw. domowych tatuatorów, najczęściej nie mających odpowiednich warunków do wykonywania tatuażu. Należy pamiętać także o ryzyku dostać zakażenia skóry i zarażenia się różnymi chorobami, jak np. HIV czy HCV (takie ryzyko zmniejsza się przy wykonywaniu tatuażu w profesjonalnym salonie, w którym używane są jednorazowe igły i rękawiczki). Oczywiście zabezpieczenie się przed potencjalnymi chorobami jest bardzo ważne, gdyż byłby to niemalże chichot historii gdyby człowiek lubiący imprezowa, uprawiający przygodny seks zaraził się np. wirusem HIV w studiu tatuażu. Jednak nie można tego wykluczyć całkowicie, chociaż wiadomo, że dokładane są wszelkie starania aby do takich sytuacji nie dochodziło. Prawdopodobnie nigdy nie słyszałem o zakażeniu podczas wykonywania tatuażu, jednak zapewne jakieś mniejsze komplikacje się zdarzają.

« Starsze wpisy